AE KOD Web Tasarım

Mobil Uygulama Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlk iPhone ve iOS işletim sisteminin tanıtımıyla birlikte akıllı telefonlardaki rağbet hat safhaya çıkmıştır. Android işletim sistemleri ve iOS işletim sistemleri üzerindeki inanılmaz güçlü rekabet cihazların hızlıca geliştirilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu noktada rekabeti sağlayan en temel unsur işletim sistemlerinin uygulama geliştiricilerine koyulan sınırları yavaş yavaş kaldırmaya çalışması ve bunun akabinde daha yüksek donanımlar olmaktadır. Yüksek donanımlar ise beraberinde çok daha iyi tasarlanmış ve yüksek grafikli uygulamaları beraberinde getirmiştir.

Bir Mobil Uygulama Neden Gereklidir? Nerede Kullanılır?

Mobil işletim sistemlerindeki hızlı gelişmelerle birlikte mobil uygulamalarda daha aktif, yaratıcı ve akıllı hale gelmektedir. İnsanların akıllı telefonlarıyla ve doğal olarak uygulamalarla geçirdikleri vakitte her geçen gün daha da artmaktadır. Kullanıcılar akıllı telefonlarıyla geçirdiği zamanın büyük bölümünü sevdiği sosyal medya uygulamaları ve alışveriş şirketlerinin uygulamalarında geçirmektedir. Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre insanlar boş zamanlarının yüzde 70 gibi yüksek bir dilimini akıllı telefonlarını kullanarak geçirmektedir.

İnsanların mobil uygulamalara bu kadar vakit ayırdığı bir dönemde şirketlerin bunun nimetlerinden yararlanmaması büyük bir olacaktır. Bunun farkında olan firmalar ise mobil uygulama sektörüne büyük yatırımlar yapmaktadır.

Özellikle profesyonel bir görünüm ve marka değeri oluşturabilmek adına mobil uygulama sahibi olmak mutlaka atılması gereken bir adım olarak nitelendirilebilmektedir. Mobil uygulama sahibi olarak ulaşmak istediğiniz kitleye daha kolay bir şekilde ulaşabilmektesiniz.

Kampanyalarınızı, indirimlerinizi ve etkinliklerinizi yine mobil uygulamanız aracılığıyla hedef kitlenize iletebilmektesiniz. Bu gibi avantajlar sizlere en çok dijital pazarlama noktasında büyük bir destek sağlamaktadır. Ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren e-ticaret sitelerinizin mobil uygulama sahibi olması hedef kitleniz ile aranızdaki bağı daha da güçlendirecek, daha çok kişiye ulaşabilme şansı sunacaktır.

Günümüzde insanlar her şeye hızlı bir biçimde ulaşabilmektedir bu da onların zamanını değerli kılar buna istinaden yapılan bir ankete göre insanlar alışverişlerinin yüzde 80 gibi yüksek bir dilimi internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Mobil uygulamaların popülaritesi her geçen gün artarken sizler de bu gemiyi kaçırmamak adına işletmeniz derhal bir mobil uygulama hazırlatmalısınız.

Ülkemizde Mobil Cihaz Kullanımı

2017 araştırmalarına göre Türkiye de 42 Milyon mobil cihaz kullanıcısı bulunmakta ve bu kullanıcılar Android veya IOS marketlerinden uygulama indirmeye meyilli olarak bilinmekte ayrıca yine aynı kullanıcılar mobil cihazlarında bulunan tarayıcılar ile internet üzerinde aramalar gerçekleştirmekte. Bu denli büyük bir pazara hitap eden mobil uygulama geliştirme uzmanları, bu pazarda mobil uygulama kullanmanın önemini birçok defa dile getirmektedir.

42 Milyon mobil cihaz kullanıcısı internette ne gibi aktivitelerde bulunuyor ;

- 6 Milyon kullanıcı mobil cihazların sosyal medya hesaplarını takip etmekte,

- Mobil cihaz kullanıcıları günde ortalama 2 saatini sosyal medya hesaplarına ayırıyor.

- Mobil cihaz kullanıcılarının %70 i mobil uygulamalardan satın alım gerçekleştirmekte.

- Ülkemizde mobil cihaz kullanıcıları uygulama olarak ençok Youtube üzerinde vakit geçirmekte.

- Ülkemizde mobil cihaz kullanıcıları ençok Facebook sosyal medya platformunda vakit geçiriyor.

Elde edilen verilere göre mobil uygulama kullanıcıları daha çok sosyal medya hesapları kullanmaktadır ancak kullanıcıların %70 i mobil uygulamalar üzerinden satın alım gerçekleştirmektedir. Bu şekilde mobil uygulama platformalarında( Google Play Studio, AppStore) yayınlacak bir uygulamanız sizlere kullanıcı etkileşimi ile birlikte satış ve gelir elde etme imkanları da sağlayabilmektedir.

Kendi mobil uygulamanıza sahip olmak ne işinize yarar?

İçinde bulunduğumuz çağda mobil uygulamalar her çaptan işletme için artık işlerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İster etkili bir tanıtım aracı, ister doğrudan satış sağlayacak bir gelir kanalı olsun mobil uygulamasına sahip olmakta geciken işletmeler hızla rekabet avantajlarını da kaybediyorlar.

Günümüzün hızlı gelişen dijital dünyasında müşterilerinizle her an iletişimde kalabilmek için sahip olabileceğiniz en değerli kanal, onların yanlarından ayırmadıkları mobil cihazlarda var olmayı gerektiriyor. İnternete bağlı olmadıkları anlarda bile müşterileriniz ile iletişim halinde kalabilmek ve onlara her an ulaşabilmek için bir mobil uygulamaya sahip olmak çok faydalı olabilir.

Peki kendi mobil uygulamanıza sahip olmak başka hangi açılardan işinize yarayabilir?

Bu soruya verilebilecek pek çok farklı yanıt var ve mobil uygulamanızı işinizin doğasına uygun olarak çeşitli şekillerde kullanım seçeneğiniz bulunuyor. Yine de genel bir açıdan konuyu ele alarak, bir işletmenin veya bireysel bir profesyonelin kendi mobil uygulamasından nasıl faydalanabileceğine dair en temel noktalara birlikte göz atalım.

Bir tanıtım aracı olarak mobil uygulama

Mobil uygulamanız herşeyden önce sizin, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin tanıtımını yapmanız açısından kullanılabilir. Mobil cihaz sahiplerine sürekli etkileşim halinde bulundukları telefon ve tablet bilgisayarlarından her an ulaşabilmek onlara markanızı, hizmet ve ürünlerinizi tam da ihtiyaç duydukları anda tanıtabilmek anlamına geliyor.

Bir gelir kanalı olarak mobil uygulama

Mobil uygulamanız kanalı ile tanıttığınız ürün ve hizmetlerinizin satışını da yine mobil uygulama üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Fakat mobil uygulamanız üzerinden sadece satış geliri değil, eğer uygulamanızın ve işinizin içeriği buna olanak veriyorsa örneğin reklam veya tanıtım geliri de elde edebilirsiniz.

Bir müşteri ilişkileri kanalı olarak mobil uygulama

Müşterileriniz ile sürekli iletişim halinde kalmanın bir parçası da soru ve önerilerini size mümkün olan en kolay şekilde iletebilmelerini sağlamak. Mobil uygulamanız bunun için de size sayısız seçenek sahibi olmanın önünü açabilir.

Bir sadakat programı olarak mobil uygulama

Müşterilerinizin sadakatini elde etmek, uzun vadede de başarı kazanmanın önemli kriterlerinden biri. Mobil uygulamanıza sadakar programınızı başlatmak veya var olan sadakat programınızın bir parçası haline getirmek bu anlamda da çok işinize yarayabilir.

Bir yayın aracı olarak mobil uygulama

Diğer yandan kendi mobil uygulamanıza sahip olmak müşterileriniz veya sizi takip eden kitlelere mesajınızı düzenli olarak iletmek, paylaşımlarınız ile bir yandan onlarla değerli içerikler paylaşırken, diğer yandan kendi markanızın tanıtımını yapmak anlamına da geliyor.

Bu bahsettiğimiz en temel noktalar dışında mobil uygulamanızın işinize yarayabileceği daha pek çok farklı yöntemden bahsetmek mümkün. Eğer kendi mobil uygulamanız ile neler kazanabileceğinizi merak ediyorsanız MobiRoller’ı ziyaret edebilir ve bu konuda bilgi alabilirsiniz…

Özel Teklifleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin!

Özel Yazılım İsteklerinizi Bize Bildirebilirsiniz.